تحقیق معرفی و بررسی شرکت نساجی نقش ایران

تحقیق معرفی و بررسی شرکت نساجی نقش ایران

معرفی و بررسی وضعیت فعلی شرکت… ۴

۲-۱) سابقه شرکت… ۴

۲-۲) بررسی واحدها و تولیدات فعلی شرکت… ۵

۲-۴) بررسی ساختمانها و تأسیسات شرکت… ۱۰

سیستم تولید بخار (دیگ های بخار) ۱۰

سیستم آبرسانی.. ۱۱

سیستم تولید هوای فشرده ۱۲

سیستم گازرسانی.. ۱۲

سیستم برق اضطراری.. ۱۲

سیستم سختی گیر آب… ۱۳

سیستم برق رسانی.. ۱۳

۲-۵) بررسی نیروی انسانی.. ۱۴

بخش سوم- مطالعات فنی طرح.. ۱۵

۳-۱) مشخصات فیزیکی و شیمیائی الیاف پلی استر. ۱۵

۳-۳) هدف طرح.. ۱۷

۳-۴) برنامه ریزی تولید ۵ ساله ی طرح.. ۱۸

۳-۵) شرح تولید. ۱۹

۳-۵-۳) فلوچارت تولیدی.. ۱۹

۳-۶) ماشین آلات منتخب تولیدی و شرح آنها ۱۹

شرح تجهیزات: ۲۰

الف – خط تولید قطعات خرد شده بطری PET.. 21

ج- خط ریسندگی پلی استر تک مرحله ای برای تولید الیاف بازیافتی از R-PET.. 24

اطلاعات تولیدی.. ۲۴

۳-۷) برنامه زمانبندی اجرای روژه: ۲۶

بخش چهارم: ساختمان و تأسیسات… ۲۹

۴-۱) بررسی ساختمانهای طرح.. ۲۹

۴-۱-۲) انبارها ۲۹

الف) انبار نگهداری بطری های آزاد. ۳۱

ب) چیدمان انبار عدل های بطری برای ۲۷ روز. ۳۱

۴-۱-۳) سالنهای تولیدی و سایر ساختمانها ۳۴

الف- سالن تولید. ۳۴

ساخت کانالهای تأسیساتی.. ۳۵

ب – ساختمانهای تأسیساتی ، اتاقهای جانبی، سرویسهای بهداشتی و آزمایشگاه ۳۵

محاسبه مساحت زمین مورد نیاز طرح بازیافت: ۳۹

۴-۲) بررسی تأسیسات طرح.. ۴۰

۴-۲-۱) تأسیسات موردنیاز و مصارف تأسیساتی.. ۴۰

بخش پنجم: بررسی نیروی انسانی طرح.. ۴۵

۵-۱) چارت پرسنلی طرح.. ۴۵

۵-۲) پرسنل تولیدی و غیرتولیدی طرح بازیافت… ۴۵

بخش ششم :‌ هزینه های سالانه بهره برداری.. ۴۷

۶-۱) هزینه های انرژی مصرفی.. ۴۷

۶-۲) هزینه مواد اولیه مصرف… ۴۹

بخش هفتم: بررسی و تجزیه و تحلیل مسائل مالی.. ۵۰

۷-۱) هزینه حقوق پرسنل.. ۵۰

۷-۲) هزینه های قبل از بهره برداری.. ۵۰

۷-۳) سرمایه در گردش…. ۵۱

۷-۴) سرمایه ثابت… ۵۲

۷-۵) هزینه استهلاک… ۵۲

۷-۶) هزینه تغییرات و نگهداری.. ۵۳

۷-۷) وضعیت بازپرداخت تسهیلات… ۵۴

۷-۸) منابع تأمین سرمایه گذاری طرح.. ۵۶

۷-۹) محاسبه قیمت تمام شده محصول و سود سالانه. ۵۶

۷-۱۰) محاسبه شاخصهای اقتصادی طرح.. ۵۷

معرفی و بررسی وضعیت فعلی شرکت

۲-۱) سابقه شرکت

شرکت نقش ایران یا مولف موکت سابق در سال ۱۳۵۰ با هدف تولید انواع فرش ماشین، موکت نمدی و موکت تافتینگ بصورت شرکت با مسئولیت محدود تأسیس  و در سال ۱۳۵۲ به بهره بردرای رسیده است و در تاریخ ۲۰/۱۱/۱۳۵۶ به شرکت سهامی خاص تغییر و در تاریخ ۱۱/۱۲/۱۳۵۶ تبدیل به شرکت سهامی عام شد و در سال ۱۳۷۰ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.

مطابق آمارهای موجود این شرکت تا قبل از ۱۳۷۰ از تولید کنندگان عمده موکت و فرش ماشینی در ایران بوده و درخواست ۶۴ الی ۶۷ بعنوان بزرگترین تولید کننده صنعت متعلق به این واحد بوده است. از سال ۱۳۷۰ به بعد به علت شروع به تولید واحدهای جدید که از تکنولوژیهای مدرن روز استفاده می کردند، همه ساله از بازار فروش این شرکت کاسته گردید به نحوی که عملاً در آستانه وقف قرار گرفت. از جمله علتهای عدم بازسازی این واحد قدیمی می توان به توان مالی اندک آن از یک طرف و سیاستهای وقت بخش صنعت اشاره نمود. چه از یک طرف این واحد در تمامی سنوات قبل از آزادسازی مکلف به عرضه فراوان کالا به نرخ مصوب گردیده بود و سهمیه ارزی متعلقه صرفاً میبایستی حرف خرید مواد اولیه می گردید. ضمن اینکه رعایت دقیق ضوابط قیمت گذاری و توزیع، عملاً مانع از ایجاد نقدینگی در این شرکت گردیده و در همین حال شرایط جهت واحدهای جدید الاحداث و بعضاً قدیمی کاملاً متفاوت بود.

در این بخش راجع به وضعیت حقوقی شرکت توضیح داده شود. (انتهای طرح)

در این بخش راجع به مشخصات کارخانه توضیح داده شود. (صفحه ۲ طرح)

۲-۲) بررسی واحدها و تولیدات فعلی شرکت

این گروه شامل ۵ واحد تولید میباشد که هر کدام به تنهائی قادر به تولید یک محصول مستقل می باشند. واحدهای مذکور به شرح ذیل میباشند:

۱- واحد ریسندگی الیاف PP ( پلی پروپیلن، در این واحد گرانول pp (pp Granules) به عنوان مواد اولیه مصرف می شود. معمولاً گرانول PP از بازار داخل و از ضایع پتروشیمی تهیه می شود و سپس توسط دستگاههای اکسترودر رسیده می شود و تبدیل به الیاف پلی پروپلین با طول های مختلف می گردد. این الیاف (Staple Fibers) به تنهائی قابلیت فروش در بازار را دارد و نیز قابلیت ریسندگی و تبدیل به نخ جهت مصارف فرش نیز دارد.

۲- واحد ریسندگی نخ: دراین واحد الیاف پلی پروپیلن و یا اکریلیک و یا پنیه و پلی استر به عنوان مواد اولیه مصرف می شود. این واحد شامل دو بخش نازک و سیمی برای تولید نخهای ظریف و بخش کلفت ریسی برای تولید نخهای ضخیم می باشد. نخهای تولید قابلیت فروش بصورت مستقل را دارند و نیز می توانند به عنوان مواد اولیه تولید فرش بکار روند.سالن تلید مذکور بمساحت ۶۳۰۰ متر مربع و دارای ۷۵۰۰ متر مربع انبار می باشد. حداکثر تولید نخ این واحد در سال ۱۳۶۵ روزانه ۶ تن بوده است. در حال حاضر حدود ۱۲۵ نفر در این بخش فعالیت می کنند.

از مشکلات این بخش می توانبه پائین بودن کیفیت نخ های تولیدی بعلاوه غیر اقتصادی بودن تولید بعلت فرسودگی و غیرقابل بازسازی بودن ماشین های رینگ اشاره کرد. لذا شرکت در نظر دارد پس از اجرای طرح فعلی بازیافت نسبت به بازسازی این بخش نیز اقدام نماید. پس از بازسازی این واحد می توان نخ های ۵/۱۰ دولا و ۴ دولا مرکب از PP و اکریلیک و پلی استر را براحتی تولید نمود..

۳- واحد قالیبافی: این واحد در سال ۱۳۵۵ راه اندازی شده به تولید انواع فرش های ماشینی مشغول بوده است. فرش های با عرض حداکثر ۳ متر در سایزهای مختلف و با تراکم ۳۵۰ و ۴۰ و ۵۰۰ شانه از تولیدات این شرکت بوده است. حداکثر تولید این واحد در سال ۷۱ بوده و مقدار آن ۷۷۴ هزار مترمربع بوده است.

از مشکلات این بخش می توان به فرسودگی و قدیمی بودن ماشین آلات بافندگی فرش و همچنین کمبود قطعات یدکی به علت کمبود نقدینگی اشاره کرد. لذا طرح نوسازی این واحد نیز در دستور کار شرکت قرار دارد.

پرسنل موجود در این واحد ۱۶۳ مستقر می باشند. سالن تولید این واحد بمساحت ۹۴۴۰ مترمربع می باشد و دارای ۷۵۰۰ متر مربع انبار می باشد. (در حال حاضر بخش مذکور غیر فعال می باشد)

۴- واحد تولید موکت کبریتی:‌ این واحد از سال ۱۳۵۴ در زمره تولید کنندگان عمده این محصول قرار گرفت و در سال ۱۳۶۰ حدود ۲ میلیون متر مربع تولید و بفروش رساند. در ابتدا ماشین آلات موجود این واحد بصورت دست دوم خریداری شده اند و سال ساخت آنها به ۱۹۷۰ باز می گردد. عرض خط موجود ۲ متر است. سالن تولید مذکور ۳۲۰۰ متر مربع بوده و دارای ۷۵۰۰ متر مربع انبار است. واحد فوق در حال حاضر ۵۲ نفر پرسنل دارد. این واحد علاوه بر موکت نمدی با طرح کبریتی ( راه راه ) قادر است موکت های نمدی با طرحهای دیگر نیز تولید نماید اما با توجه به فرسودگی خط تولید امکان رقابت و تولید مرغوب وجود نداشته لذا برنامه بازسازی این واحد نیز در جریان کار شرکت قرار گرفته است.

۵- واحد تولید موکت تافتینگ: این سالن دارای ۴ دستگاه موکت بافی می باشد که دو دستگاه آن بصورت اسکرول و یک دستگاه بصورت کات پایل و دستگاه دیگر بصورت لوپ قادر به بافت می باشد. کشور سازنده آن انگلستان و کارخانه سازنده آنها SINGER می باشد. ظرفیت تولید هر دستگاه در هر ساعت یک رول معادل ۲۵۰ متر مربع می باشد. مساحت سالن مذکور ۳۶/۳۵۵۹ مترمربع و پرسنل فعلی آن ۴ نفر می باشند.

،


توجه توجه
ایمیل و شماره همراه خود را در فرم زیر وارد کنید
توجه توجه: فایل درخواستی حداکثر ظرف 30 دقیقه ارسال خواهد شد
پس از پرداخت وجه زیر راهنمایی لازم را دریافت خواهید نمود.
مبلغ مورد نظر: تومان
عنوان مقاله
ايميل شما * :
موبایل شما * :